Minneapolis, MN- August - Results

All Sessions

 

All Session

Awards

*11 & Under High Point Award*

ENTRY

ROUTINE NAME

STUDIO NAME

23

FABULOUS

White Bear Dance Center

 

*12 & Over High Point Award*

ENTRY

ROUTINE NAME

STUDIO NAME

497

TAYLOR

White Bear Dance Center

 

*Standing O!vation Award*

ENTRY

ROUTINE NAME

STUDIO NAME

28

PHANTOM OF THE OPERA

White Bear Dance Center

262

SHADOW OF YOUR HEART

Anoka Summer Dance

203

BEST OF MY LOVE

Showcase Dance Studio

226

MEMPHIS

Vogue Dance Company

481

SAIL AWAY

Vogue Dance Company

497

TAYLOR

White Bear Dance Center

 

*Outstanding Performance Award*

ENTRY

ROUTINE NAME

STUDIO NAME

1

YOU'RE A GOOD MAN CHARLIE BROWN

Escalate Dance & Theatre Studio

49

POP!

Showcase Dance Studio

211

I PLAYED CHICKEN WITH A TRAIN

Vogue Dance Company

256

MACKLEMORE

Showcase Dance Studio

466

MOVE IT

Fusion Dance

498

CHAPLIN

Escalate Dance & Theatre Studio

 

*O!verture Entertainment Award*

ENTRY

ROUTINE NAME

STUDIO NAME

27

16 CANDLES

Escalate Dance & Theatre Studio

42

THE GOLDEN GIRLS

Vogue Dance Company

198

HEROES

Escalate Dance & Theatre Studio

218

COME ALIVE

Showcase Dance Studio

456

GOOD DAY

Vogue Dance Company

 

*Encore Entertainment Award*

ENTRY

ROUTINE NAME

STUDIO NAME

14

BOOGIE WOOGIE BUGLE BOY

Intrepid Dance

47

COOL RIDER

Fusion Dance

213

MY KIND OF WONDERFUL

Shoreline Dance

222

CATS ON A HOT TIN ROOF

Nicole's School of Dance

459

APPLAUSE

VELOCITY Dance and Theater

490

BURNITUP!

Dance Unlimited

 

*BravO! Entertainment Award*

ENTRY

ROUTINE NAME

STUDIO NAME

23

FABULOUS

White Bear Dance Center

262

SHADOW OF YOUR HEART

Anoka Summer Dance

209

MARTIAN HOP

White Bear Dance Center

257

WALTZ OF THE HOURS

Fusion Dance

457

LET'S GET LOUD

Shoreline Dance

486

BOOM

Shoreline Dance

 

*Inaside Scholarship*

ENTRY

ROUTINE NAME

DANCER NAME

STUDIO NAME

105

EXPRESS

ADDISON ADAM

Spotlight Productions Dance Studio

135

DEAR FUTURE HUSBAND

KAELEE CRANE

Vogue Dance Company

306

EMBERS

GRETA SOENS

Dance Revue

406

DIAMONDS

JESSICA TOBER

Revolution Dance Center

528

PORCELAIN DOLL

KALLIE LINDELL

Dance Academy at Gym-Nation

 

*Excellence in Showmanship*

ENTRY

ROUTINE NAME

DANCER NAME

STUDIO NAME

91

JUICE

BAILEY LOULA

Lake Area Dance Center

148

MY NEW PHILOSOPHY

ZOE HOBLIT

Genesis Dance Company

353

YACHT CLUB SWING

SIENNA RIVERA

White Bear Dance Center

374

SHINE ON

EMILY LEWIS

Dance Academy at Gym-Nation

542

GIMME GIMME

MARY JUELICH

White Bear Dance Center

 

*Excellence in Technique*

ENTRY

ROUTINE NAME

DANCER NAME

STUDIO NAME

110

MEET ME ON THE BATTLEFIELD

EMMA JOHNSON

Fusion Dance

150

NEVER ENOUGH

MADELYN MURPHY

Independent-Murphy

359

ASCENDING

KEONA MILES

Lake Area Dance Center

392

FLUX

VICTORIA LYNNER

Stella Dance Studio

556

SPLIT

AVA AUNE

Legacy Dance Studio

 

*Petite Miss BravO!*

ENTRY

ROUTINE NAME

DANCER NAME

STUDIO NAME

150

NEVER ENOUGH

MADELYN MURPHY

Independent-Murphy

 

*Junior Miss BravO!*

ENTRY

ROUTINE NAME

DANCER NAME

STUDIO NAME

110

MEET ME ON THE BATTLEFIELD

EMMA JOHNSON

Fusion Dance

 

*Teen Miss BravO!*

ENTRY

ROUTINE NAME

DANCER NAME

STUDIO NAME

357

NEW YORK, NEW YORK

BELLA BUTTERS

Lake Area Dance Center

 

*Miss BravO!*

ENTRY

ROUTINE NAME

DANCER NAME

STUDIO NAME

558

AWARENESS

EMILIA SKJEGSTAD

Lake Area Dance Center







Solo - Dance ~ Petite ~ O!verture

RANK

ENTRY #

ROUTINE NAME

CATEGORY

STUDIO

1ST

132

CRUSH ON YOU (QUINN TEIGEN)

Jazz

Lake Area Dance Center

2ND

128

A TICKET A TASKET (MARISSA MINIKUS)

Tap

Vogue Dance Company

3RD

135

DEAR FUTURE HUSBAND (KAELEE CRANE)

Jazz

Vogue Dance Company

4TH

139

CHA CHA (ALEXA EATON)

Jazz

Spotlight Productions Dance Studio

5TH

131

I'M A LADY (AUBREE BROWN)

Jazz

Stella Dance Studio

6TH

141

HERE COMES THE SUN (LILLY HOLUM)

Lyrical

Stella Dance Studio

7TH

142

I SEE THE LIGHT (AUNIKA HICKSON)

Lyrical

Dance By Kris

8TH

133

STUPID CUPID (ALYVIA LARSON)

Jazz

VELOCITY Dance and Theater

9TH

129

RUNWAY WALK (MARY MARTHALER)

Jazz

Stella Dance Studio

10TH

134

ATTENTION (ALLIYA ANDERSON)

Jazz

Vogue Dance Company

 

Solo - Dance ~ Petite ~ Encore!

RANK

ENTRY #

ROUTINE NAME

CATEGORY

STUDIO

1ST

148

MY NEW PHILOSOPHY (ZOE HOBLIT)

Musical Theatre

Genesis Dance Company

2ND

146

IMAGINE (AUBRIE KOENIG)

Lyrical

Vogue Dance Company

3RD

147

MY CHRISTMAS WISH (ELEANOR STERK-CIRESI)

Musical Theatre

Lake Area Dance Center

4TH

145

I KNOW I LOOK GOOD (SCARLETT HAGEN)

Hip-Hop

Genesis Dance Company

 

Solo - Dance ~ Petite ~ BravO!

RANK

ENTRY #

ROUTINE NAME

CATEGORY

STUDIO

1ST

150

NEVER ENOUGH (MADELYN MURPHY)

Lyrical

Independent-Murphy

2ND

149

SHAKE A TAILFEATHER (MADELYNN ERICKSON)

Jazz

White Bear Dance Center

 

Solo - Dance ~ Junior ~ O!verture

RANK

ENTRY #

ROUTINE NAME

CATEGORY

STUDIO

1ST

162

HAPPY DANCE (ALIYA STAUL)

Tap

Showcase Dance Studio

2ND

163

SO GOOD (GABRIELLE DEMARS)

Tap

Showcase Dance Studio

3RD

166

FABULOUS (BELLA MONETTE)

Jazz

Vogue Dance Company

4TH

167

MORE (WILLOW WHALEN)

Musical Theatre

Fusion Dance

5TH

170

VAI VEDRAI (LILY STIELE)

Acrobatic Dance

VELOCITY Dance and Theater

 

Solo - Dance ~ Junior ~ Encore!

RANK

ENTRY #

ROUTINE NAME

CATEGORY

STUDIO

1ST

53

SHAKE YOUR BODY (JOELEIGH MADSEN)

Tap

Dance By Kris

2ND

64

JAI HO (MAKENNA ALLISON)

Jazz

Intrepid Dance

3RD

83

TROLLEY (LAINEY BAKKEN)

Musical Theatre

Vogue Dance Company

4TH

88

BOTTOM OF THE RIVER (ALYSSA SPRINGER)

Open

Genesis Dance Company

5TH

51

COME ON A MY HOUSE (ADRIANNA LARSON)

Tap

Dance Arts Centre

6TH

68

I WILL WAIT (AVA MCELROY)

Lyrical

Genesis Dance Company

7TH

75

WHEN WE MET (PIPER RYAN)

Ballet

Fusion Dance

8TH

58

NEW YORK NEW YORK (BAILEY BOTNEN)

Jazz

Spotlight Productions Dance Studio

9TH

61

GROWN (ADELYN ROMFO)

Jazz

Fusion Dance

10TH

65

WHAT IS JAZZ (KENDALL HEXOM)

Jazz

Vogue Dance Company

11TH

69

ANGEL (MARISSA BLOOM)

Lyrical

Vogue Dance Company

12TH

72

STAND IN THE LIGHT (CLARA HALLBERG)

Lyrical

Intrepid Dance

13TH

55

HERE COMES THE HOTSTEPPER (KATIE ZEH)

Tap

Lake Area Dance Center

14TH

52

GOOD TO BE ALIVE (ALLISON FOSTER)

Tap

Intrepid Dance

15TH

74

LITTLE BIRD (JENNA MOGENSEN)

Lyrical

Vogue Dance Company

 

Solo - Dance ~ Junior ~ BravO!

RANK

ENTRY #

ROUTINE NAME

CATEGORY

STUDIO

1ST

115

RIVER GOD (SADIE TOLIC)

Lyrical

Spotlight Productions Dance Studio

2ND

91

JUICE (BAILEY LOULA)

Tap

Lake Area Dance Center

3RD

117

FLIGHT (PAIGE ANDERSON)

Contemporary

Dance Arts Centre

4TH

110

MEET ME ON THE BATTLEFIELD (EMMA JOHNSON)

Lyrical

Fusion Dance

5TH

105

EXPRESS (ADDISON ADAM)

Jazz

Spotlight Productions Dance Studio

6TH

116

COMPASS (ASHLYNNE RUSTAD)

Contemporary

Spotlight Productions Dance Studio

7TH

103

SUSHI (JALYSSA HICKSON)

Jazz

Dance By Kris

8TH

93

SUNFLOWER (RUBY THILL)

Tap

Lake Area Dance Center

9TH

112

BLUE WILL STILL BE BLUE (ABBY KEELING)

Lyrical

White Bear Dance Center

10TH

89

SKELETONS (SOFIA MORALES)

Tap

White Bear Dance Center

 

Solo - Dance ~ Teen ~ O!verture

RANK

ENTRY #

ROUTINE NAME

CATEGORY

STUDIO

1ST

274

I WON'T BREAK (BRYNN GRANT)

Contemporary

Showcase Dance Studio

2ND

267

YESTERDAY (EVA POPPE)

Lyrical

Escalate Dance & Theatre Studio

3RD

264

HIT THE ROAD JACK (TATUM THIBODEAU)

Tap

Studio C Center for Dance

4TH

268

WHAT A FEELING (NIYA STAUL)

Lyrical

Showcase Dance Studio

5TH

273

TOUCH (KIANA SANDS)

Modern

Studio C Center for Dance

 

Solo - Dance ~ Teen ~ Encore!

RANK

ENTRY #

ROUTINE NAME

CATEGORY

STUDIO

1ST

322

I LIVED (MAKENNA WILLIAMSON)

Open

Stella Dance Studio

2ND

282

BRAZIL (MARIAH TUERK)

Jazz

Lake Area Dance Center

3RD

306

EMBERS (GRETA SOENS)

Lyrical

Dance Revue

4TH

308

CARRY YOU (ANNA PENNOCK)

Lyrical

VELOCITY Dance and Theater

5TH

275

DIABLO ROJO (EMMA RICHTER)

Tap

Dance Arts Centre

6TH

278

HANGING TREE (KATI GAUTHIER)

Tap

Vogue Dance Company

7TH

316

ARE YOU WITH ME (ALEXIS HENKE)

Contemporary

Genesis Dance Company

8TH

283

MOVE YOUR BODY (EVELYN NANCE)

Jazz

Stella Dance Studio

9TH

312

SNOWING (AVA FADDLER)

Contemporary

Vogue Dance Company

10TH

288

ONE (TÉA FIERRO)

Hip-Hop

Escalate Dance & Theatre Studio

11TH

299

KNOW ME WELL (OLIVIA VERMEERSCH)

Lyrical

Lake Area Dance Center

12TH

295

EVERYBODY KNOWS (BREA HAGEN)

Lyrical

Vogue Dance Company

13TH

314

FLOWERS (KALLYN JOHNSON)

Contemporary

Showcase Dance Studio

14TH

318

BACKING DOWN (AUDREY BERNAL)

Contemporary

VELOCITY Dance and Theater

15TH

276

CAN CAN (RILEY RODRIGUEZ)

Tap

Dance Arts Centre

 

Solo - Dance ~ Teen ~ BravO!

RANK

ENTRY #

ROUTINE NAME

CATEGORY

STUDIO

1ST

357

NEW YORK, NEW YORK (BELLA BUTTERS)

Musical Theatre

Lake Area Dance Center

2ND

348

VIENNA (ERICA VANNUCCI)

Lyrical

VELOCITY Dance and Theater

3RD

353

YACHT CLUB SWING (SIENNA RIVERA)

Musical Theatre

White Bear Dance Center

4TH

336

PICTURES (KEONA MILES)

Lyrical

Lake Area Dance Center

5TH

361

YOU (ADDISON HEROUX)

Contemporary

VELOCITY Dance and Theater

6TH

332

SIMPLY IRRESISTABLE (LIBBY BUTTERS)

Jazz

Lake Area Dance Center

7TH

365

BLACK OUT (ADYSON STEIN)

Open

Dance By Kris

8TH

363

LIKE I REMEMBER YOU (DELAINA THILL)

Contemporary

Lake Area Dance Center

9TH

346

HOME SWEET HOME (ASHLEY MATVICK)

Lyrical

Starz Dance Studio

10TH

367

PURE IMAGINATION (HANNAH DERUNGS)

Open

Vogue Dance Company

 

Solo - Dance ~ Senior ~ O!verture

RANK

ENTRY #

ROUTINE NAME

CATEGORY

STUDIO

1ST

371

BY YOUR SIDE (ELLA NIEBORG)

Contemporary

Escalate Dance & Theatre Studio

2ND

370

WELCOME TO THE DARK SIDE (KYRIE WALKER)

Contemporary

Studio C Center for Dance

3RD

372

LADDER SONG (NYA RAMSEY)

Contemporary

Escalate Dance & Theatre Studio

 

Solo - Dance ~ Senior ~ Encore!

RANK

ENTRY #

ROUTINE NAME

CATEGORY

STUDIO

1ST

392

FLUX (VICTORIA LYNNER)

Lyrical

Stella Dance Studio

2ND

420

I WILL LOVE YOU (ABBY SCHURRER)

Contemporary

Dance Revue

3RD

417

CRINGE (SHAY STENROOS)

Contemporary

Stella Dance Studio

4TH

401

SUPERMARKET FLOWERS (CHLOE JONES)

Lyrical

Independent - Jones

5TH

429

THE CRUMBLING (ASHLYN CONTINO)

Contemporary

Contino Independent

6TH

433

HARD TO LOVE (EMMA HIGHFIELD)

Contemporary

Escalate Dance & Theatre Studio

7TH

389

RESCUE (ELISABETH GRACK)

Lyrical

Dance Academy at Gym-Nation

8TH

377

BLACK HORSE (MADISON GORT)

Tap

Revolution Dance Center

9TH

376

RUN (HALEY HEREM)

Tap

Stella Dance Studio

10TH

435

GIRL BEHIND THE MASK (MAKENNA SWENSON)

Open

Showcase Dance Studio

11TH

437

LOSING MY MIND (KYRA ABBAS)

Open

Showcase Dance Studio

12TH

374

SHINE ON (EMILY LEWIS)

Tap

Dance Academy at Gym-Nation

13TH

378

GOD IS A WOMAN (TÉA HILL)

Jazz

Stella Dance Studio

14TH

375

DON'T STOP ME NOW (MONTANA KRUEGER)

Tap

Revolution Dance Center